Založ si blog

Švédsky kapitalista už jeden rozvoj zastavil a priniesol devastáciu. Pozor, možno to robí zase.

 

Akoby platilo, že ak začalo ísť o majetkové pomery a chcelo sa ísť cestou k demokratizácii ekonomického prostredia, vtedy sa najvyšší rozzúrili a veci zastavili. Píše dnes literatúra aj na margo udalostí vo Švédsku v sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch minulého storočia. Práve vtedy stála Európa na križovatke. Buď sa pôjde demokratizáciou, alebo sa uvoľnia ruky kapitalistom. Kapitalisti tento nerovný boj vyhrali. Uverilo sa, že ak sa dá jednému veľa a veľkú moc, prinesie to blaho spoločnosti. Trendy za posledných 30-40 rokov hovoria jasnou rečou. Ideme cestou do apokalypsy a ideme tam míľovými krokmi. Viera v túto kauzalitu sa ukázala ako falošná. Kauzalitu, na ktorej je postavený celý kapitalistický mechanizmus a prakticky celý jeho odborný svet. Nič viac vlastne za nimi nie je.

 

Takto sa zamietlo napríklad s tzv. Meidnerovým plánom, ktorý bol v tom období na stole práve vo Švédsku. Jeden z doteraz najlepšie pripravených plánov, ktorým sa chcela zavádzať ekonomická demokracia. Mali sa vytvoriť zamestnanecké fondy, ktoré budú neskôr slúžiť na skupovanie kapitalistických spoločností s cieľom vytvárať iné. Založená na demokracii. Niekomu to vadilo. Podobné pokusy boli likvidované naprieč Európou. Išlo o globálne trendy, kde začal kapitalista vystrájať po rokoch utlmenia jeho moci v povojnovom období. Ale ten Švédsky model bol jeden z doteraz najlepšie pripravených, aj keď sa ho implementovať nepodarilo.

 

Na východe Slovenska sa dnes ponúka historicky najviac pripravená a zdôvodnená alternatíva smerom k demokratizácii. Odborníci, ktorí vychádzajú zo sveta viery v nepoškvrnenosť kapitalistu o ňom klamú a zavádzajú. Dnes je ale vo forme komplexného systémového návrhu ktorý je zdôvodnený z akejkoľvek strany. Mierumilovná cesta, ktorú si vlastne nikto nevšimne. Historické a empirické zdôvodnenie. Konečne niečo priechodné v odborných diskusiách. No a stavajú sa mu do cesty. Igor, Rišo, ale aj iné myšlienkové esá, ktoré riadia túto krajinu a hrajú v skutočnosti v prospech bohatých, robia a šíria zlo aj na východe. Stavajú sa mu do cesty, aj keď o ňom dobre vedia. Musia projekt odstrániť z cesty, lebo diskusie s nim ukážu ich mentálnu výbavu a to, akú genocídu páchajú na vlastnom národe. Chcú, aby 30 rokov trvajúca devastácia spoločnosti bola dokonaná. A taký švédsky kapitalista, ktorý už pred nejakým časom niečo zo sveta zniesol a dnes je výsledky aj jeho konania vidieť asi najlepšie a to na mnohých frontoch spoločenského života, našim mysliteľom a povedzme už preukázateľným novodobým zavádzačom a klamárom, v tom môže chcieť pomáhať.

 

Mať na východe prácu v kontexte s novou automobilkou Volvo je dobré a každý to chce. Len aby za tou prácou nebolo ďalšie ľudské nešťastie. Aby nás tu niekto nepodplácal. Dnes je to na rozdiel od Meidnerovo plánu a iných pokusov sedemdesiatych rokov ale zistiteľné. V odborných diskusiách, ktorým sa tieto produkty režimu, tak vehementne bránia. Produkty režimu ktoré sa na viac ako na podlizovanie niekomu, komu sa dala absolútna moc a následné organizované zapredávanie národa, nezmôžu. A zrejme aj podkopávania nôh tým, ktorí niečo v spoločnosti robia. Po vzore kapitalistického drancovania. Aby toto nebola zase nejaká pasca, ktorá by sa len opakovala. Ak áno, dnes je skutočne preukázateľná.

 

Viac na www.kooperativizmus.sk

Verejná výzva na Miloslava Olejára, kandidáta na primátora Bardejova(aj video)

24.06.2022

Najprv som túto výzvu chcel urobiť iba cez video a moju facebookovú stránku. Ale akosi to odrazu nejde. Reklamy nejdu, vraj treba vymeniť údaje. Poradili mi nejakí ľudia. No uvidíme, hneď to skúsim. Teraz nejde dať priamo ani video. Možno som niečo urobil ja, ale asi by už neprekvapovalo, keby to bola práca niekoho iného. Jednoducho americká sloboda slova zasahuje do volieb na [...]

Akcia zneguj projekt kooperativizmus za 5000 Eur ukončená. Video.

25.03.2022

Takže ani 5000 Eur nepresvedčilo. Prečo asi? Množstvo klamárov a zavádzačov, príde na lámanie chleba a všetci zdúchnu. Ponúkaných 5000 Eur by malo stačiť na ukážku toho, prečo tomu tak je. Žijeme smutnú dobu. Ponúkať niečo zdôvodnené a v súvislostiach osobnostiam a riadiacim štruktúram dnešného režimu je ako rozprávať sa s mojim psom o futbalovom [...]

Posledná možnosť napadnúť závery o kooperativizme za 5000 Eur! ! !

23.03.2022

Kooperativizmus je historicky prvou a dnes jedinou plne zdôvodnenou, realistickou a demokratickou alternatívou k otrokárskym režimom. Dnes na svete neexistuje iný projekt, ktorého autor by ho mohol dať do diskusií a ponúkať odmenu za jeho znegovanie. Niečo také sa ponúka prvýkrát v histórii. Vieš znegovať tieto predložené závery? Ak áno, môžeš si zarobiť [...]

SR schôdza vláda 99. rokovanie Igor Matovič

Poslanci dnes budú hlasovať o odvolaní Matoviča z postu ministra financií

28.09.2022 08:44

Matovič sa pred časom na sociálnej sieti vyjadril, že svoje odvolanie z postu ministra financií zoberie chladnokrvne ako fakt.

Polícia / Hranice / Kontroly /

Rakúsko od polnoci zavedie kontroly na hraniciach so Slovenskom

28.09.2022 08:39

Dočasné obnovenie kontrol na hraniciach so Slovenskom už oznámilo aj Česko.

Šaľa obchvat

Šaliansky obchvat sa opäť brzdí pri tendri

28.09.2022 08:14

Na obchvat sa má presunúť tranzitná doprava, ktorá tvorí asi tretinu všetkých dopravných prostriedkov prechádzajúcich cez mesto.

Volodymyr Zelenskyj, BR OSN, Vasilij Nebenzia

ONLINE: Po referendách sa s Putinom už nemáme o čom baviť, povedal v BR OSN Zelenskyj

28.09.2022 05:55, aktualizované: 08:20

Zelenskyj v Bezpečnostnej rade OSN uviedol, že po hlasovaniach v referendách na okupovaných územiach už nebude Ukrajina môcť rokovať s Ruskom.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 40
Celková čítanosť: 101696x
Priemerná čítanosť článkov: 2542x

Autor blogu

Kategórie